Pages Menu

Categories Menu
Czym kierować się przy wyborze magazynu logistycznego?
Wybranie odpowiedniego magazynu logistycznego jest dla właścicieli firm transportowych dużym wyzwaniem. Pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych czynników, które mogą
Transport drogowy ciekawostki, historia
Na czym polega transport? Jest to oczywiście przeniesienie konkretnych towarów albo ludzi w przestrzeni – z punktu a do punktu b. Wykorzystywane są w tym celu różnego rodzaju środki
Transport drogowy rzeczy i osób. Transport drogowy w Unii Europejskiej
Transportem nazywany przeniesienie konkretnego towaru albo osób w przestrzeni wykorzystując w tym celu określone środki transportu. Środki transportu
Regały magazynowe. System, który umożliwi optymalizację przechowywania w Twoim magazynie
Czym są regały magazynowe?
Regały magazynowe to półki, które służą do przechowywania przedmiotów, które należy przechowywać w magazynie.
Transport ponadgabarytowy – przegląd firm
Organizacja transportu ponadgabarytowego wiąże się z wypełnianiem ogromnej ilości dokumentów, składaniem papierów, które w efekcie będą skutkować pozwoleniem na odbycie takiej
Akty prawne regulujące transport drogowy. Transport drogowy a prawo. Kiedy ciężarówki maja zakaz jazdy?
Transport drogowy jest jedną z najpowszechniejszych gałęzi transportu, który stanowi bardzo istotną dziedzinę ludzkiej
Kiedy wypada zapewnić pracownikom transport do pracy?
Służbowy wyjazd do pracy to wielkie wydarzenie dla pracowników. Jeżeli w podróż wysyłamy jako pracodawca więcej niż jedną osobę, należy pomyśleć o zorganizowaniu transportu

Posted by on mar 23, 2021 in Transport |

Czym kierować się przy wyborze magazynu logistycznego?

Czym kierować się przy wyborze magazynu logistycznego?

Wybranie odpowiedniego magazynu logistycznego jest dla właścicieli firm transportowych dużym wyzwaniem. Pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych czynników, które mogą znacznie wpłynąć na jakość pracy nawet kilkuset osób. Co ważne prace magazynowe przekładają się również na późniejsze zadowolenie klientów, którzy mają wpływ na wizerunek firmy. Czym kierować się szukając odpowiedniego centrum magazynowego?

  1. Lokalizacja magazynu logistycznego
  2. Wielkość centrum logistycznego
  3. Technologiczne aspekty centrum magazynowego
  4. Inne ważne kryteria

Lokalizacja magazynu logistycznego

Położenie magazynu logistycznego jest bardzo ważnym aspektem podczas wybierania najodpowiedniejszego miejsca na przechowywanie towarów. Mniejszym, lokalnym firmom zaleca się wybranie magazynu położonego w niewielkiej odległości od siedziby firmy. Pozwoli to na szybką i sprawną kontrolę prac i towarów, a także na szybszą dystrybucję produktów do klientów. W przypadku dużych firm lokalizacja jest równie ważna, ale uzależniona od większej liczby czynników składowych. Duże centra magazynowe znajdują się najczęściej na obrzeżach miast. Z takich miejsc łatwo dojechać do centrum- to duże ułatwienie zarówno dla kierowców ciężarówek, jak i pracowników magazynowych. Taka lokalizacja sprzyja również ominięciu korków oraz szybkiemu wyjazdowi na drogi krajowe, czy ekspresowe. Magazyny logistyczne najczęściej budowane są również w pobliżu autostrad. Takie rozwiązanie jest niezbędne w przypadku firm nastawionych na transport międzynarodowy. Dobre połączenie z drogami łączącymi Polskę z innymi krajami zwiększa efektywność dystrybucji oraz zapewnia pracownikom komfort pracy. Zazwyczaj są to również lokalizacje w pobliżu lotnisk. Centra magazynowe najczęściej są położone również w ogólnoprzemysłowych dzielnicach miast. Dzięki temu mieszkańcy nie odczuwają dużego hałasu, czy wzmożonego ruchu samochodowego. Dla firmy może być to również duże ułatwienie, ponieważ wtedy współpraca z partnerami z sektora finansowego, czy marketingowego może odbywać się znacznie sprawniej.

Wielkość centrum logistycznego

Powierzchnia magazynowa uzależniona jest głównie od rodzaju firmy, jak ją wynajmuje. Naturalnie nieduże firmy powinny stawiać na mniejsze lokale, które nie będą sprawiać problemów w logistyce przechowywania towarów. Zbyt duże powierzchnie mogą wpłynąć na zakłócenie płynności przenoszenia towaru. Z kolei zbyt małe powierzchnie w stosunku do ilości towaru oczywiście narażają firmę na straty finansowe spowodowane mniejszą ilością wydawanych artykułów. Szukając odpowiedniej powierzchni magazynowej, należy wziąć pod uwagę planowany rozwój firmy na następne lata. Z czasem przedsiębiorstwa poszerzają swoją działalność, wprowadzają nowe towary i zatrudniają większą liczbę pracowników. Co za tym idzie, potrzebują również większej powierzchni magazynowej. Proces zaadaptowania centrum magazynowego dla konkretniej firmy wymaga wielu działań więc najlepiej nie zmieniać tej lokalizacji zbyt często.

Ważny w tym przypadku jest również układ pomieszczeń. W takim magazynie muszą znaleźć się pomieszczenia przeznaczone na biura dla pracowników logistycznych. Niezbędne są również pomieszczenia socjalne dla magazynierów, spełniające wszystkie kryteria zalecane przez Główny Inspektorat Pracy.

powierzchnia magazynowa

Technologiczne aspekty centrum magazynowego

Praca na magazynie jest wymagająca i wyczerpująca. W obecnych czasach bez odpowiedniego wsparcia technologicznego trudno wyobrazić sobie sprawnie działający magazyn. Taka hala powinna być odpowiednio dostosowana do systemu komputerowego, który ułatwi działania pracownikom, a także wspomoże cały proces logistyczny. Firma, która działa sprawnie i szybko zyskuje w oczach zatrudnionych oraz klientów zewnętrznych.

Inne ważne kryteria

Wybierając magazyn logistyczny do wynajęcia, warto zwrócić uwagę również na czas realizacji inwestycji. Jeżeli potrzebujemy magazynu do natychmiastowego wynajęcia, nie możemy zbyt długo zwlekać ze zdecydowaniem się na ofertę, która nam się podoba. Najlepsze centra magazynowe, położone w najkorzystniejszych lokalizacjach wynajmowane są bardzo szybko.

Oczywiście bardzo ważnym kryterium jest również cena wynajęcia powierzchni. Najczęściej, jednak wiąże się ona z wyżej wymienionymi czynnikami. Wynajęcie magazynu logistycznego to inwestycja na kilka lub nawet kilkanaście lat. Można więc być pewnym, że inwestowanie w budynki dobrej jakości jest korzystne dla firmy.

Magazyn logistyka– najkorzystniejsza oferta wynajmu, nie tylko na terenie Polski.

Firmy, które zajmują się wynajmowaniem magazynów, powinny być również nastawione na elastyczność działań. Jeżeli klient będzie zadowolony ze współpracy może oczekiwać, by firma pomogła mu w poszerzeniu działalności na przykład poprzez rozbudowywanie magazynów, czy proponowanie wynajmowania powierzchni w innych lokalizacjach.

Niezależnie od rodzaju biznesu, przy wynajmowaniu powierzchni magazynowej należy zwrócić uwagę jakość i renomę firmy leasingowej. Sprawdzona i profesjonalna firma jest w stanie udostępnić magazyn i dostosowywać go do potrzeb klienta na bieżąco. Najlepiej wybrać firmę, która od lat zajmuje się wynajmowaniem powierzchni magazynowych i ma doświadczenie w pracy z klientami z różnych sektorów przemysłowych. W takiej relacji ważne jest bowiem, aby obie strony były zadowolone ze współpracy i razem rozwijały swoje interesy.