W jaki sposób przebiega transport odpadów niebezpiecznych
Transport odpadów stanowi stanowi podstawowe ogniwo w procedurze dotyczącej gospodarowania nimi. Opiera się na przemieszczaniu odpadów z miejsca gromadzenia do miejsca utylizacji. Przewożenie odpadów określanych jako niebezpieczne podlega szczególnym zasadom. Kwestie dotyczące transportowania odpadów niebezpiecznych są uregulowane przepisami prawnymi. Jak przebiega transport niebezpiecznych odpadów?
Odpady niebezpieczne to takie, które zawierają składniki zagrażające środowisku i organizm żywym. Do niebezpiecznych odpadów płynnych zaliczamy między innymi niebezpieczne odpady olejowe, w tym olej przepracowany pochodzący z warsztatów samochodowych i zakładów przemysłowych oraz zużyty olej gastronomiczny.
Odpady niebezpieczne muszą być przewożone zgodnie z ustanowionymi procedurami określającymi rodzaje opakowań oraz środki transportu do poszczególnych typów odpadów. Przewóz musi odbywać się w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów.
Szczegółowe wymagania są określone na podstawie art. 24 ustawy o odpadach (Dz. U. 2019 poz. 701)[1] oraz w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz.U. 2016 poz. 1742)[2].
Transport płynnych odpadów niebezpiecznych
Odpady płynne zakwalifikowane jako niebezpieczne, takie jak olej przepracowany, ale również lakiery, farby i inne, muszą być transportowane w określonych warunkach. Żeby transport odpadów niebezpiecznych przebiegł zgodnie z przepisami prawa, przewoźnik musi posiadać świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR. Jest ono dokumentem potwierdzającym spełnianie wymagań bezpiecznego przewożenia niebezpiecznych towarów.
Odpady olejowe są składowane w specjalnych zbiornikach – mauzerach lub beczkach ze szczelną pokrywą. Po ich dostarczeniu do miejsca przeznaczenia podlegają one przetworzeniu czyli najczęściej przystosowaniu do dalszego wykorzystywania. Dopiero odpady olejowe nienadające się do regeneracji podlegają unieszkodliwieniu, które potocznie bywa mylone z utylizacją.
Odpady niebezpieczne są przetwarzane przez wyspecjalizowane podmioty. Aby skorzystać z usług przedsiębiorstwa zajmującego się gospodarowaniem odpadami, należy najczęściej podpisać umowę krótko lub długoterminową. Właściciele odpadów niebezpiecznych korzystają przeważnie z usług firm oferujących odbiór i transport do miejsca utylizacji, a także dostarczających specjalne zbiorniki do składowania odpadów niebezpiecznych.
Najnowsze komentarze