Pages Menu
TwitterRssFacebook
 

Categories Menu
Akty prawne regulujące transport drogowy. Transport drogowy a prawo. Kiedy ciężarówki maja zakaz jazdy?
Transport drogowy jest jedną z najpowszechniejszych gałęzi transportu, który stanowi bardzo istotną dziedzinę ludzkiej
Czym kierować się przy wyborze magazynu logistycznego?
Wybranie odpowiedniego magazynu logistycznego jest dla właścicieli firm transportowych dużym wyzwaniem. Pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych czynników, które mogą
Krótkoterminowy wynajem wózków widłowych - kiedy warto się na niego zdecydować?
Jednym z najistotniejszych argumentów przemawiających za wynajmem wózków widłowych jest elastyczność tego rozwiązania. Firmy mogą zdecydować
Serwis samochodowy - auto serwis: nabijanie klimatyzacji w Szczecinie
Właścicielom aut zawsze będzie potrzebny serwis samochodowy. Jest to system usług, z którego mogą korzystać wszystkie typy samochodów, chociaż najlepiej
Pojazdy specjalistyczne - Jak przewieźć ładunek ponadgabarytowy: transport europejski
Transport niestandardowych gabarytów może spędzać sen z powiek firmom, które zaczynają przygodę biznesową właśnie z takim towarem.
Jak zostać kierowcą ciężarówki? Transport drogowy - dla kogo? Co kierowca ciężarówki musi mieć przy sobie
Transport drogowy jest bardzo dynamicznie się rozwijającą gałęzią gospodarki, nic więc dziwnego, że coraz więcej
Ile kosztuje licencja na transport drogowy międzynarodowy? Transport drogowy w Europie
Transport, a przede wszystkim transport lądowy – drogowy jest bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki, mimo, że towarzyszy

Posted by on Lut 22, 2022 in Transport |

Transport w Europie – jak to ugryźć?

Transport w Europie – jak to ugryźć?

Transport towarów to dział gospodarki zajmujący się świadczeniem usług w zakresie przewozu różnych produktów. Obejmuje odpłatne przewożenie ładunków z jednego punku do miejsca docelowego. Przewożenie rzeczy może odbywać się przy wykorzystaniu różnorodnych środków transportu jak samochód osobowy i ciężarowy, kolej, samolot lub statek. Dlatego rozróżniamy transport lądowy, transport wodny – śródlądowy i morski oraz transport lotniczy.

Bliski, standardowy transport samochodowy odbywa się jednego dnia, włącznie z powrotem auta do miejsca załadunku. Zwykle może dotyczyć transportu w ramach jednego lub sąsiedniego kraju. Transport dalekobieżny czyli przewozy międzynarodowe, w tym transport w Europie dotyczy większych odległości, także z wykorzystaniem pozostałych i różnych środków transportu.

Działalność transportowa, szczególnie międzynarodowa powinna wiązać się z posiadaniem odpowiednich kompetencji. Najlepiej, jeśli osoba zarządzająca transportem może to udokumentować specjalnym certyfikatem.

Transport w Europie, ale też w ramach kraju może być usługą osobną, jednak jako taki jest elementem działań spedycyjnych. Firmy transportowe nieraz oferują bardziej kompleksową usługę, czyli funkcje przewoźnika oraz spedytora. Spedycja zajmuje się nie tylko przewozem towarów, ale też całościowymi czynnościami związanymi z jego organizacją i dokumentami wraz z rozładunkiem oraz pełnym doradztwem.

Przewóz towarów w Europie

Ilość przewożonych towarów w Europie sukcesywnie wzrasta od lat 90-tych. Około połowę przewozów stanowi transport samochodowy w Europie. Różne organizacje ponadnarodowe i międzyrządowe w Europie opracowały szereg standardów i porozumień, które umożliwiają i ułatwiają transport między krajami Europy. Jego organizacja jest podobna, główną różnicą jest odległość do przejazdu.

Zamawiając transport międzynarodowy warto zwrócić uwagę na stronę ekonomiczną. Są firmy, które organizują stałe przejazdy do konkretnych punktów i oddziałów. Jeśli firma transportowa organizuje dedykowany przewóz, ważne żeby dobrze zoptymalizowała trasę. Organizując transport z krajów poza unijnych, szczególnie z Wielkiej Brytanii, dobrze wybrać firmę świadczącą również usługę celną.

Ważne jest bezpieczeństwo towarów przewożonych w Europie. Dotyczy to zabezpieczenia przed kradzieżą, ale też przed uszkodzeniem ładunku. Tu liczy się ubezpieczenie, a także możliwość zamówienia dodatkowego. Istotne jeśli mamy przesyłki niestandardowe są możliwości przewoźnika w zakresie ich transportu.