Autonomiczne wózki widłowe, a wózki konwencjonalne – porównanie
Jeszcze do niedawna w firmach wykorzystywano zwykle konwencjonalne wózki widłowe. Cieszyły się one dużą popularnością i można było je spotkać w większości hal czy magazynów. Obecnie jednak coraz częściej zastępowane są one przez autonomiczne urządzenia. Sprzęty tego rodzaju okazują się funkcjonalniejsze oraz wygodniejsze w użyciu. Poza tym pozwalają znacznie zwiększać wydajność przedsiębiorstwa, które w nie zainwestuje. Sprawdź, czym autonomiczne wózki widłowe różnią się od tradycyjnych modeli.
Wykorzystywane przez długi czas i cieszące się sporą popularnością jeszcze nie tak dawno temu wózki konwencjonalne muszą być obsługiwane przez pracowników. Operatorzy muszą nimi sterować, by wykonywać powierzone zadania. Natomiast autonomiczne wózki widłowe wyróżniają się bezobsługowym działaniem. Jest to podstawowa i najważniejsza różnica między nimi, a klasycznymi sprzętami, ponieważ ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości operatorów wózków widłowych, oszczędności na wynagrodzeniach operatorów oraz współczynnik zwrotu z inwestycji w ten sprzęt.
Jak działają autonomiczne wózki widłowe?
Autonomiczne wózki widłowe w przeciwieństwie do modeli tradycyjnych nie wymagają zatrudniania operatorów do ich obsługi. Pracownik firmy PRO-ASSEM, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, podpowiada:
Takie urządzenia wystarczy wcześniej zaprogramować, by samodzielnie poruszały się po obiekcie i transportowały towar w wyznaczone miejsca. Nie ma powodów do obaw, ponieważ laserowe skanery bezpieczeństwa oraz odpowiednie zabezpieczenia i oprogramowanie zapewniają, że wózki autonomiczne na pewno nie stanowią zagrożenia dla ludzi czy przedmiotów, znajdujących się w danym obiekcie.
Możliwe jest uruchomienie autonomicznych wózków widłowych niemalże we wszystkich halach i magazynach. W tym celu nie trzeba inwestować dużej sumy pieniędzy w celu modyfikacji infrastruktury. Autonomiczne wózki AMR nawigują się po hali używając skanerów laserowych, z których obraz porównują z wczytaną do pamięci mapą hali, dlatego nie jest konieczne np. instalowanie taśmy magnetycznej w posadzce hali jak to ma miejsce w przypadku wózków AGV. Ich uruchomienie nie jest więc aż tak wymagające, jak mogłoby się wydawać, dzięki czemu sporo przedsiębiorców może sobie pozwolić na zakup tych nowoczesnych urządzeń.
Szerokie zastosowanie autonomicznych wózków
Konwencjonalne urządzenia nie mogą być aż tak szeroko stosowane, jak modele nowoczesne. Autonomiczne wózki widłowe są przystosowane do wielu działań na różnych obszarach, nawet w strefach niebezpiecznych, w których nie mogą pracować ludzie, w związku z czym doskonale sobie radzą z powierzonymi im zadaniami. Nie trzeba ich ciągle obsługiwać, co stanowi dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jeśli w danej firmie istnieje zapotrzebowanie na transport licznych towarów, to jak najbardziej opłacalne okazuje się zainwestowanie w wysokiej jakości nowoczesne wózki widłowe. Modele autonomiczne usprawniają różne procesy i znacznie zwiększają wydajność firmy.
Najnowsze komentarze