Transport

Elektryczne wciągniki łańcuchowe – jak działają i kiery warto je kupić?

Wciągnik służy do podnoszenia i opuszczania ładunku za pomocą liny lub łańcucha owiniętego wokół koła podnoszącego. Elektryczne modele wykorzystują energię do swoich operacji, dzięki czemu przebiegają one szybciej i bezpiecznej. Obecnie większość przedsiębiorstw przemysłowych wykorzystuje wciągniki łańcuchowe, więc znajdują one zastosowanie w licznych branżach.

Rodzaje i możliwości wciągników

Elektryczne wciągniki łańcuchowe, podobnie jak standardowe modele, są dostępne w różnych udźwigach – od 125 kg do 30 000 kg i mogą być zaprojektowane z hakiem górnym, zaczepem do zawieszania, a także z wózkiem ręcznym lub elektrycznym, który umożliwia ruch poziomy wzdłuż belki. Maksymalna wysokość podnoszenia w przypadku specyficznych maszyn to nawet 120 m, a szybkość wykonywanych operacji szacuje się na 12m/min.

Jakie firmy inwestują we wciągniki łańcuchowe?

Wciągniki łańcuchowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w zakładach produkcyjnych i przy projektach budowlanych. Elektryczne modele pozwalają przenosić ciężkie ładunki z jednego miejsca do drugiego, a wymagają przy tym jedynie naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Do ich obsługi nie jest konieczne zaangażowanie doświadczonego operatora, a to oznacza, że takie maszyny pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które w przeciwnym razie trzeba wydać na zatrudnienie profesjonalistów.

Zainwestowane w nowoczesne wciągniki, które są dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa, początkowo może wydawać się zbyt sporym wydatkiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki zakup zwróci się niezwykle szybko, a dodatkowo pozwoli na zapewnienie najwyższej jakości usług.

Wciągniki a bezpieczeństwo

Aby zminimalizować ryzyko wypadków, należy przestrzegać wytycznych określonych przez producentów wciągników, które dotyczą użytkowania sprzętu, konserwacji i kontroli. Ponadto przed rozpoczęciem operacji należy nałożyć olej smarowy na łańcuch przekładniowy – częstotliwość tego działania zależy od warunków pracy i stopnia eksploatacji maszyny.

Wciągniki łańcuchowe znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, w których warunki są wymagające. Może to dotyczyć zarówno czynników środowiskowych, jak i wynikających ze specyfiki danej firmy. Dlatego decydując się na zakup wciągnika łańcuchowego, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak:

· zawieszenie i prędkość wciągnika,

· wysokość podnoszenia,

· udźwig,

· ilość cięgien łańcucha,

· dodatkowe akcesoria (np. waga).

Rozumiejąc swoje unikalne wymagania i analizując specyfikacje różnych rodzajów produktów, można wybrać odpowiedni sprzęt, który sprawi, że operacje będą szybsze, bezpieczniejsze i bardziej opłacalne.